15. Ulusal Ağrı Kongresi’nin ardından

Prof. Dr. Süleyman Özyalçın

Derneğimizin Uluslararası Katılımlı 15. Ulusal Ağrı Kongresi 15 – 18 Kasım 2018 tarihleriarasında Antalya’da düzenlendi.

Kongremize 67 konuşmacı 312 kayıtlı uzmanımız katıldı. Tüm kongre süresi içinde 4 konferans, 2 uydu sempozyumu, 6 ana oturum ve 20 grup toplantısı, 10 geliştirme kursu ve 4 ultrason rehberliğinde girişim kursu düzenlendi.

Kongremizde Algoloji uzmanları olarak Ülkemizden ve dünyadan konularında söz sahibi olan konuşmacıların yer aldığı eş zamanlı olarak birçok salonda ilerleyen bilimsel oturumlarda; baş-boyun ve bel ağrıları, pelvik ağrılar, çocuk ve yaşlılarda ağrı değerlendirilmesi ve tedavisi, kanser hastalarında ağrı tedavisi, girişimsel yöntemler, opoid kullanımı, kullanılan ilaçların suistimali  gibi birçok konuda bilgi paylaşıldı tartışıldı.

Bu yıl kongremizin ilk günü geliştirme kurslarında kas iskelet sistemi hastalıkları, nöropatik ağrı, gebelikte ağrı tedavisi, kronik ağrıda yaşam kalitesi, radyasyon güvenliği gibi birçok konunun ayrıntılı olarak sunuldu. Aynı gün deneyimli eğitmenler tarafından katılımcıların bire-bir uygulama yapabileceği bir formatta planlanan,  boyun-bel-kalça-omuz ve diz bölgesine uygulanan Ultrason Eşliğinde Enjeksiyon Kursuları da katılanlar tarafından olumlu geribildirimler aldı.

Yabancı konuşmacılardan Fabio Antonaci- baş ağrıları,Jean-Pierre Van Buyten -opioidler ve nöromodulasyon, İsmail Gültüna- spinal kord stimülasyonunda gelişmeler, Eric Buchser başarısız bel cerrahisi sendromunda tedavi seçenekleri ile ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaştılar. 

Ayrıca Anesteziyoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Omurga Cerrahisi, Beyin Cerrahisi, Nöroloji, Psikiyatri, Onkoloji gibi farklı disiplinlerin bir araya geldiği kongremizde,  karşılıklı bilgi aktarımı sağlandı. Meslektaşlarımız kendi kurumlarında yaptıkları araştırma sonuçlarını 95 sözlü sunum ve 41 toplu sözlü sunum olarak sundular. Bu sunumlar arasından yarışmaya seçilenlerden ilk üçe girenlere çalışmalarının devamı için teşvik ödülleri verildi.

15 firma 18 stand ile ürünlerinin tanıtımı amacı ile katılarak Uluslararası Katılımlı 15. Ulusal Ağrı Kongresi’ne destek oldular.

Kongremizin başarı ile tamamlanmış olmasından dolayı tüm katılan meslektaşlarımıza destek veren kuruluşlara teşekkür ederiz.

Nice kongrelerde bir arada olmak dileğiyle…

Saygılarımızla,

Prof. Dr. N. Süleyman Özyalçın
Türk Algoloji (Ağrı) Derneği yönetim kurulu adına, Dernek ve Kongre Başkanı

Yaklaşan Etkinlikler

En Son Haberler

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu

Derneğimizin düzenlediği 2024 yılı online eğitim seminerleri serisinin 4. bölümü…
26.04.2024

Kranofasiyal ve Servikal Bölge Ağrıları Toplantısı ve Ultrasonografi Kursu Tamamlandı.

Türk Algoloji Ağrı Derneği tarafından 20 Nisan 2024 tarihinde İller…
21.04.2024

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası

1-7 Nisan ulusal Kanser Haftasında doğru bilinen yanlışlar hakkında Türk…
02.04.2024

Online Eğitim Seminerleri Serisi – 3

Derneğimizin düzenlediği Online Eğitim Seminerleri serisinin bu bölümünde Dr.Alp Alptekin,…
30.03.2024

Kraniyofasiyal ve Servikal Bölge Ağrıları Toplantısı

USG Eşliğinde Kraniyofasiyal Ve Servikal Bölge Değerlendirme Kursu
21.03.2024
Türk Algoloji Ağrı Derneği  | 2022 © Tüm Hakları Saklıdır
by orucerem
enterusermagnifiercrossmenu-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram