3. Palyatif Bakım E-Sempozyumu

30.11.2020
3. Palyatif Bakım E-Sempozyumu

Davet

2020 yılının ilk günlerinden itibaren yeni tip koronavirüsün yol açtığı CoVID-19 salgını, dünyada ve ülkemizde küresel bir sorun oldu. Başlangıçta “hazırlıksız’’ yakalandığımız ve tedavisi bilinmeyen teşhisinde de zorluklar yaşanan bu virüs, sınır tanımadan, renk, dil, din, cinsiyet ayırmadan ve salgına dönüştü. Özellikle 65 yaş üstü bireylerin sağlık sorunlarını tetiklediği, çoklu organ yetmezliğinden ölümlerine neden olduğu anlaşıldı.

Palyatif bakım, son dönem hastalarında özellikle yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir bakım modelidir. Koronavirus hastalığı 2019 (CoVID-19) pandemisi döneminde palyatif bakım konusu güncel ve özellikli bir yer tutmaktadır. Diğer taraftan sağlıklı ve bakım ihtiyacı olmayan yaşlı bir birey pandemi sürecinde infeksiyonun ağır seyretmesi nedeniyle palyatif bakım ihtiyacı olabilecek şekilde kırılgan hale gelebilir. Bu yıl ki E.sempozyumda , palyatif bakım izlemi kararı verilmiş olan hastalarda covid-19 gelişmesinin nasıl önlenebileceği ve gelişmesi durumunda nasıl bir yol izlenebileceği değerlendirilecektir.

CoVID-19 küresel olarak yayıldıkça, bu yeni durum karşısında sağlık profesyonelleri ve planlamacılar,insani bağlamda oldukça fazla zorluklarla ve ikilemlerle karşılaşabilirler. Palyatif bakım, pandemiye karşı planların ve faaliyetlerin ayrılmaz bir bileşeni olarak ele alınmalıdır. Hem CoVİD-19’dan ölenler ve hem de pandemi ile ilgisi olmayan palyatif bakım ihtiyacı olanlar için nasıl bakım yapacağımızı düşünmeliyiz. ‘’Yolculuğun iyi geçmesini sağlayabiliriz, sonunu değiştiremesek de…düşüncesiyle palyatif bakımın temel unsurlarını yeniden anımsamak, bilgilerimizi tazelemek için üçüncüsünü E-sempozyum olarak planladığımız toplantımız da siz değerli palyatif bakım profesyonelleri ile beraber olmayı diliyoruz.

Palyatif Bakım Derneği Yönetim Kurulu adına
Prof. Dr Meltem UYAR

Yaklaşan Etkinlikler

En Son Haberler

Kompleks Bölgesel Ağrı Sendromu

Derneğimizin düzenlediği 2024 yılı online eğitim seminerleri serisinin 4. bölümü…
26.04.2024

Kranofasiyal ve Servikal Bölge Ağrıları Toplantısı ve Ultrasonografi Kursu Tamamlandı.

Türk Algoloji Ağrı Derneği tarafından 20 Nisan 2024 tarihinde İller…
21.04.2024

1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası

1-7 Nisan ulusal Kanser Haftasında doğru bilinen yanlışlar hakkında Türk…
02.04.2024

Online Eğitim Seminerleri Serisi – 3

Derneğimizin düzenlediği Online Eğitim Seminerleri serisinin bu bölümünde Dr.Alp Alptekin,…
30.03.2024

Etkinlik Detayları

BAŞLANGIÇ TARİHİ
18.12.2020
BİTİŞ TARİHİ
19.12.2020
LOKASYON
Online
Türk Algoloji Ağrı Derneği  | 2022 © Tüm Hakları Saklıdır
by orucerem
enterusermagnifiercrossmenu-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram