Boyun ağrısının en sık görülen nedeni boyun bölgesinde ki kaslarda ve bağlarda meydana gelen zorlanma, gerilme ve burkulmalar olup birkaç gün veya hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Genellikle kasları zorlayan kötü bir pozisyonda uzun süre sabit durmak, örneğin bilgisayar başında geçirilen uzun saatler veya telefonu omuz ile baş arasında sıkıştırarak uzun süre telefon görüşmesi yapmak gibi durumlar buna neden olabilmektedir.

Sık görülen nedenlerden bir diğeri yanlış pozisyonda ve uygunsuz yatak-yastık kullanımında görülür. Boyun bölgesindeki kasların sertleşmesi sonucu sabah ağrıyla uyanılır. Spor yaralanmaları ve travmalarda boyun ağrısı yapabilmekte olup şiddetli ağrı, kola yayılma, kolda güçsüzlük, uyuşukluk, karıncalanma gibi ek şikayetlere neden oluyorsa hekime başvurulmalıdır. Ayrıca boyun bölgesindeki ağrılarınız hareketten çok etkilenmiyor ve ek olarak ateş, kilo kaybı gibi genel şikayetlerde beraberinde görülüyorsa mutlaka bir hekime görünmeyi ihmal etmeyiniz.

Boyun ağrısı ne zaman kronik ağrı sınıfına girer?

Boyun ağrısı, 3 aydan uzun süredir devam ettiği zaman kronik olarak kabul edilir. Bu durum omurga ve çevre anatomisindeki pek çok bozukluktan kaynaklanabilmektedir.

Bunlar arasında şunlar sayılabilir:

  • Boyun bölgesinde ki omurlar arasındaki disklerde dejenerasyon olması
  • Boyun bölgesinde ki omurlar arasındaki disklerin sinirlere baskı yapması olan boyun fıtıkları
  • Boyun bölgesinde ki omurların birbiriyle yaptığı faset eklem isimli eklemlerin kireçlenmesi
  • Fıtık, kireçlenme gibi nedenlerle omurganın içinden sinirlerin geçtiği omurga kanalının veya sinirlerin dışarı çıktığı foramenlerin boyun bölgesinde daralmasıyla ortaya çıkan omurilik ve sinir sıkışmaları

Sizin de 3 aydan uzun süren ve basit ağrıkesiciler, sıcak-soğuk uygulama gibi tedavi yaklaşımlarına yanıt vermeyen boyun ağrılarınız varsa hekiminize başvurup ağrının nedeninin saptanması ve buna uygun ileri tedavilerin uygulanmasını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here